Kas ir protonu staru terapija un kur to pielieto?

Protonu terapija jeb saukta arī par protonu staru terapiju ir neinvazīva ārējā staru staru terapijas ārstēšanas metode, kurā protonu starus izmanto, lai iznīcinātu vēža šūnas un ārstētu audzējus, kas atrodas dažādās vietās. Protoni ir daļiņu starojums, kas zaudē savu enerģiju noteiktā ķermeņa dziļumā un praktiski nerada izejošo starojumu. Tas nozīmē, ka audu bojājuma ap audzēju risks ir pat zemāks nekā standarta staru terapijā ar fotonu stariem. Protonu staru kūlis uzrāda labākus rezultātus pret staru terapiju noturīgiem audzējiem, piemēram, sarkomām, melanomai, hepatocelulārai karcinomai un citiem. Šī terapijas metode nodrošina labāku devas sadalījumu riska orgānu tuvumā. 

To bieži lieto limfomas, galvas un kakla vēža un pediatrisko audzēju ārstēšanā, lai mazinātu iespējamo starojuma komplikāciju riskus pēc terapijas.

Kā tiek organizēta protonu terapijas procedūra?

1. Jums ir jāpiesakās uz konsultāciju pie mūsu staru terapeita Dr. Māra Mežecka, aizpildot pieteikuma formu un augšupielādējot savus medicīniskos datus failu apmaiņas serverī. Ja nepieciešams, mēs palīdzēsim datus augšupielādēt. Mēs varam palīdzēt Jums pieprasīt savus medicīniskos datus arī no ārstniecības iestādes, kurā tika veikta izmeklēšana. Tālāk mēs organizējam konsultācijas ar staru terapeitu, kas specializējies protonu terapijā. Ja speciālists apstiprina, ka protonu terapija ir vispiemērotākā ārstēšanas metode, var sākt sagatavošanos terapijai.

2. Tiek veikti datortomogrāfijas vai magnētiskās rezonanses izmeklējumi, lai apzinātu precīzu audzēja atrašanās vietu un noteiktu precīzu pacienta pozīciju terapijas laikā.

3. Fiziķi sagatavo pacienta plānu, aprēķina starojuma devas lielumu un izmēra izveidoto plānu kvalitātes parametrus.

4. Pacients ierodas un terapija var tikt uzsākta.

Lietas, kas jāzina par protonu staru terapiju:

  • procedūras laikā pacients nejūt sāpes;

  • procedūra nerada pacientam radioaktivitāti ārstēšanas laikā un pēc tās;

  • pēc procedūras pacients var atstāt klīniku, uzturēšanās klīnikā nav nepieciešama (ja vien ar staru terapeitu nav atrunāts savādāk);

  • protoniem nav izejas dozas, kas nozīmē, ka veselie audi var tikt mazāk bojāti ārstēšanas procedūras laikā, salīdzinot ar fotonu staru terapiju.