Kas ir nukleārās medicīnas diagnostika un kur tā tiek izmantota?

Pozitronu emisijas tomogrāfija - datortomogrāfija (PET / CT)

Ir liels skaits dažādu radiofarmpreparātisko līdzekļu, ko izmanto nukleārās medicīnas diagnostikā, bet ir divi visbiežāk izmantotie ir:CT) nelielā daudzumā izmanto radioaktīvos materiālus, ko sauc par radiotrakeriem vai radiofarmpreparātiem, īpašu kameru un datortomogrāfu, lai novērtētu orgānu un audu funkcijas. Identificējot izmaiņas šūnu līmenī, PET var atklāt agrīnu slimības sākšanos, pirms to var veikt citas diagnostiskās iekārtas.

FDG (fluordeoksiglikoze)

PSMA (prostatas membrānas specifiskais antigēns)

Kā tiek organizēta PET / CT procedūra?

1. Jums ir jāpiesakās uz konsultāciju pie staru terapeita Dr. Māra Mežecka, aizpildot pieteikuma formu un augšupielādējot savus medicīniskos datus failu apmaiņas serverī.

2. Ja nepieciešams, mēs palīdzēsim augšupielādēt Jūsu medicīniskos datus. Mēs varam palīdzēt Jums pieprasīt savus medicīniskos datus arī no ārstniecības iestādes, kurā tika veikta izmeklēšana.

3. Mūsu staru terapeits pārskatīs Jūsu medicīniskos datus un sniegs padomus par piemērotu izmeklēšanu vai ieteiks ekspertu konkrētā jomā ļoti specifisku jautājumu gadījumā. Tiklīdz tiks rasts atbilstošākais risinājums konkrētajai diagnozei un Jūs to akceptējat, mēs nosūtīsim Jūsu medicīniskos datus saviem partneriem, lai noorganizētu procedūru.

4. Pēc ierašanās diagnostikas klīnikā radiogrāfs izmērīs Jūsu augumu, svaru un cukura līmeni asinīs. Jums tiks ievietots katetrs rokas vai plaukstas vēnā, un Jūs pavadīs uz savu palātu.

5. PET skenēšanas procedūras sākumā Jūs sēdēsiet krēslā un saņemsiet neliela daudzuma radioaktīvu materiālu injekciju rokas vēnā. Procedūras laikā nejutīsiet nekādas izmaiņas pašsajūtā.

6. Jums lūgs gulēt apmēram 30–60 minūtes. Šajā laikā Jūs nevarēsiet piecelties un staigāt, runāt vai lasīt. Tas ļauj marķierim ceļot pa visu ķermeni, kamēr tas atrodas atbrīvotā stāvoklī. Jums jāapsedzas ar izsniegto segu (nedrīkst būt auksti) un Jums lūgs izdzert aptuveni 1 litru ūdens. Nepieciešamības gadījumā vannas istabu varat izmantot, bet pirmās 20 minūtes pēc radiofarmaceitiskās vielas injekcijas Jums jāpaliek nekustīgam. Tieši pirms PET / CT skenēšanas (pēc 50–55 minūtēm) jāiztukšo urīnpūslis, pat ja tas veikts īsi pirms tam.

7. Jums lūgs apgulties uz galda, kas vadīs Jūs cauri PET / CT skenerim. Iekārtai ir lielāka atvere nekā magnētiskās rezonanses iekārtai, un tā neizraisa nekādu skaņu. PET / CT skenēšanas procedūras pabeigšana prasa apmēram 20–40 minūtes.

8. Pēc izmeklējuma pabeigšanas Jums lūgs palikt uzgaidāmajā telpā vismaz 20 minūtes. Aicinām Jūs turpināt dzert ūdeni, lai veicinātu radioaktīvo preperātu izdalīšanos no ķermeņa.

Lietas, kas jāzina par PET / CT diagnostiku: