Kas ir radiācijas terapija jeb staru terapija?

Ārējā staru staru terapija ir plaši izmantota neinvazīva procedūra, kurā izmanto augstas enerģijas fotonu starus, lai iznīcinātu vēža šūnas un ārstētu audzējus, kas atrodas dažādos orgānos- prostatā, krūtīs, aknās, plaušās, nierēs un citur. Ārstēšana tiek veikta ar iekārtu, ko sauc par lineāro paātrinātāju, kas ģenerē fotona enerģijas starojumu augstās devas un piegādā to mērķa apjomam (audzējiem). Atkarībā no audzēja lieluma un atrašanās vietas, parasti ārstēšanu veic vairākās sesijās (frakcijās). Bieži vien staru staru staru terapija tiek kombinēta ar ķīmijterapiju un tiek piemērota pēc operācijas, lai nodrošinātu, ka tiek iznīcinātas visas vēža šūnas.

Kā tiek organizēta staru terapijas procedūra?

  1. Jums ir jāaugšupielādē savi medicīniskie dati failu apmaiņas serverī, un mūsu staru terapeits tos pārskatīs.

  2. Kad būs iegūti pietiekami medicīniskie dati, mēs aicināsim Jūs uz konsultāciju ar staru terapeitu Dr. Māri Mežecki.

  3. Konsultācijas laikā tiek pārskatītas visas iespējamās ārstēšanas metodes. Ir nepieciešams uzdot ārstam visus neskaidros jautājumus.

  4. Ja staru terapija ir vispiemērotākā ārstēšanas metode un Jūs piekrītat piedāvātajai ārstēšanas metodei, varēsiet sākt gatavoties ārstēšanai.

  5. Lai fiksētu ķermeņa stāvokli staru terapijas laikā, ir sagatavoti īpaši pacientu pozicionēšanas piederumi. Lai nodrošinātu precīzu audzēja atrašanās vietu, tiek veikti datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses izmeklējumi.

  6. Fiziķi sagatavo pacienta plānu, aprēķina starojuma devas lielumu un pārbauda izveidotos plānus ar fantomiem.

  7. Pacients ierodas un ārstēšanu var uzsākt.


Lietas, kas jums jāzina par staru terapiju:

  • procedūras laikā pacients nejūt sāpes;

  • pēc procedūras jūs neesat radioaktīvs;

  • parasti pēc procedūras pacients var atstāt slimnīcu, nepieciešamība palikt slimnīcā ir ļoti reti un tiek īpaši pārrunāta ar ārstējošo ārstu.